Köpinformation Kontakta oss 0 artiklar i Kundvagnen
Till kundvagnen

kampanjer



Värme
Värmepumpar
Varmvattenberedare
Nibe Varmvattenberedare
CTC varmvattenberedare
Golvvärme
Fog och Tätmaterial
Cirkulationspumpar
Radiatorer
Handdukstorkar
LK Universalsystem
Vatten
Avlopp
Vattenfilter
Fastighet
Vattenmätarkonsoler
Elysator
Startsidan


VARMVATTENBEREDARE NIBE EMINENT E 100

Artikelnummer: 6944312
NIBE EMINENT täcker med sina tre olika storlekar många behov av varm vatten. Med den minsta, NIBE EMINENT 35, kan du ta en snabbdusch och ändå ha vatten till disken. Med den största, NIBE EMINENT 100, kan du täcka större delen av ditt varmvattenbehov under sommarhalvåret.


Det designade ytterhöljet av stålplåt har gavlar av slagtålig plast i matchande toner. NIBE EMINENT kan installeras hängande vertikalt på medföljande konsol med anslutningarna nedåt, eller liggande horisontellt. För modellen NIBE EMINENT-E med korrosionsskydd av emalj, krävs ett fritt utrymme ovanför för inspektion av anoden.


Vattenmagasinet består av antingen en behållare helt i rostfritt stål eller en stålbehållare med invändigt korrosionsskydd av koppar eller emalj. Isoleringen består av freonfri, formgjuten polystyren (EPS) för bästa värmeisolering. Varmvattenberedaren är försedd med sladd och stickpropp för enkel anslutning till 230 V jordat uttag (ger effekt 1 kW). Kan också anslutas till 400 V 2-fas (ger effekt 3 kW).


Försedd med en komplett ventilutrustning, bestående av blan dningsventil, avstängnings-/ backventil, säkerhetsventil med av tappningsfunktion. Termostaten är inställbar upp till 80 °C.


Pris: 5456:-

Pris Inklusive moms

Antal:

Alla produkter inkluderar skatter och moms, fraktfritt vid köp över 4500:-

VARMVATTENBEREDARE NIBE EMINENT E 100




Liknande produkter
TMV TAPPMAN VARMVATTEN- AUTOMAT

VARMVATTENBEREDARE NIBE EMINENT-R 35

VARMVATTENBEREDARE NIBE EL-R 150

Pris: 7700:-
Pris: 4093:-
Pris: 12259:-
 
Rörprodukter i Norrland AB Fagerbacken 80 831 48 Östersund info@rorprodukter.se